Duyurular ve Haberler

İzmir DSYB’nin Olağanüstü Genel Kurulu Başarı İle Gerçekleşti

29 Nisan 2018 tarihinde Bayındır Belediyesi Düğün salonunda gerçekleşen İzmir DSYB Olağanüstü Genel Kurulu başarı ile tamamlandı.

Genel Kurulumuza İzmir Valimiz ve Büyük Şehir Belediye Başkanımız mesajları ile destek verirken Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk SESLİ, Siyasi Parti temsilcileri, Bayındır’ın önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojileri Bölümünden Prof. Dr. Harun UYSAL ve öğrencileri, Türkiye tarım Gazetecileri Federasyonu Başkanı İsmail UĞURAL ve değerli üyelerimiz katıldı.

Genel Kurulumuzun Gerçekleştirilme Amacı

İzmir DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KOCAAĞA açılış konuşmasında Genel Kurulun gerçekleştirilme amacını üyelerimizle paylaştı. “Var olmamızdaki temel kişiler olan üreticilerimiz ve üreticilerimizin en kıymetli varlıkları, önce hayvanları ve daha sonra da bu hayvanlardan elde ettiği süttür.

Sütü elde ederken birçok pahalı girdi olmaktadır. Bunlardan en önemlisi de yem maliyetleridir. Yem maliyetlerini düşürmek için göreve geldiğimiz gibi ucuz ve kaliteli saman temin ederek saman piyasasını rahatlattık. Stokçuların fahiş fiyatlarla saman satmasının önüne geçtik. Uzun vadede de Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliği içine girdik. Son aşamasına geldiğimiz, hayata geçmesine günler kalan, üreticimizi çok sevindirecek bir haber vermekten mutluluk duyuyorum. Tarım Kredi Kooperatifi ile yaptığımız prensip anlaşmasıyla onların bölge bayisi olacağız ve böylelikle yemi düşük fiyatlara üreticimizle buluşturacağız. Bunun yanı sıra hayvanlarımızın daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için çalışmalarımız devam etmekte. Yurtdışı anlaşmalarımızı yaptıktan sonra sizlerle bu müjdeli haberi de paylaşacağız.

En büyük problemimiz yıl boyunca sütü istikrarlı bir fiyata satamamamız. Sizlere seçim öncesinde de bir söz vermiştim. Sütünüzü yıl boyunca istikrarlı bir fiyata satmanız ve süt toplayıcılarının tekelinde kalmamanız için Çiftçilerimizin ürettiği sütü değerlendirmek amacıyla süt işleme tesisi, buzağı maması, peynir altı suyu işleme tesisi, süt tozu tesislerini kurmaktı. Bu tesisleri yapabilmemiz için projelendirmek, fizibilitelerini yaptırtmak, yer temin etmek, satın almak gerektiği gibi ayrıca ihtiyaç duyulan kredi ve hibe başvurularında da bulunmak istiyoruz. Bugün burada sizleri bir araya getirmek istememizin sebebi sizleri bu konuda bilgilendirmek ve sizlerden bunun onayını almak istememizdir. Bizler verdiği sözün arkasında olan ve son gücüne kadar bu birlik için çalışan insanlarız.

Bildiğiniz üzere Birliğin İzmir Torbalı Eğerci Mahallesindeki 44.000 m2 arazisi bulunmaktadır. Bu arazi atıl durumda kalmıştır. Bizler öz kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanmak istemekteyiz. Bu çerçevede ön görülen projelerin finansmanında kullanılmak üzere satılmasına veya Birliğimizin menfaati doğrultusunda başka arazilerle eşdeğer düzeyde değiş- tokuş yapılması konusunda rızanızı almak istemekteyiz.” Dedi

Emekler Takdir Edilmeli

KOCAAĞA konuşmasının ardından yıllarca bu kuruma emeği geçmiş eski Yönetim Kurulu Başkanı Halil TOKOĞLU’na teşekkür plaketini şu sözlerle takdim etti: “ İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ve Merkez Birliğimizin kuruluşundan bugüne yılmadan emek vermiş hem Birliğimizin hem de merkez birliğimizin yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmuş, değerli büyüğümüz, seçkin iş adamı, mümtaz şahsiyet Halil TOKOĞLU’na emeklerinden dolayı minnetlerimi sunuyorum.” Dedi.

Başkan Kocaağa sözlerini “Milli birliğimizi perçinlemenin, bir olmanın yolu üretimimizi daha verimli hale getirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyor, beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” Diyerek bitirdi.

Daha sonrasında açılış, yoklama, saygı duruşu, istiklal marşı, Divan Başkanlığı seçimi, gündemin okunmasının ardından açık usul oylamaya geçildi.

0