Kiraz Festivalinin Yankıları Sürüyor

Kiraz’ın yeni Belediye Başkanı Saliha Şengül tarafından, 21 Haziran Cumartesi Günü ilki düzenlenen Kiraz Festivali ile Kiraz ilçesi kabuğundan sıyrılmanın ilk adımını attı. Etkinlik açılışında Yönetim Kurulu Üyemiz Nail Erkan ve Kiraz şubesi büro ve saha çalışanlarımız yer aldı.

Azimli Başkan Şengül; “Kaybedecek zamanımız yok bu nedenle az zamanda büyük işler başarmak zorundayız. Bu sorumlulukla neredeyse 7 gün 24 saat çalışıyorum. Ben ilçeme verdiğim hizmetin başarısı ile besleniyorum. Halkımın memnuniyeti benim için büyük bir gurur.” dedi.

Değişen Büyükşehir Belediye Yasası ile 52 köyün mahalle statüsü alması ile ilçenin sosyal ve ekonomik profilinin yeni bir boyut kazandığını belirten Kiraz Belediye Başkanı Saliha Şengül, tarım ve hayvancılık ile geçinen Kiraz için Kiraz Festivali’nin aslında bir zorunluluk olduğunu belirtti. İlçenin tanıtıma ihtiyacı olduğunu önemle vurguladı. Kiraz İlçesi’nin ve ürünlerinin tanıtım projelerinin devam edeceğini belirtti.

21 Haziran Cumartesi Günü Kiraz’da saat 11:00’de bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayan festival; kiraz sepetlerini taşıyan köylü kızların ve Küçük Menderesli Vosvoscular’ın katılımı ile renkli görüntülere sahne oldu. Protokol ve misafirler tören alanına geçerek açılış konuşmalarını yaptılar. Ev sahibi Başkan Saliha Şengül yaptığı konuşmada “Kiraz; kimisi için sadece bir meyvedir ancak bizim için Kiraz yaşanılacak tek yerdir” cümlesi ile doğup büyüdüğü ilçesine olan sevgisini vurgulayarak misafirleri selamladı ve iyi eğlenceler diledi. Kurdele kesim töreninin ardından üretici standları ziyaret edildi. Belediye Başkanı Saliha Şengül tarafından köylerimizdeki hayatı betimleyen fotoğraf enstanteleri günün anısına protokole armağan edildi. Yöremizin tatları olan hoplatma patates, ev ekmeği ve festival için özel hazırlanan kiraz reçeli misafirlere ikram olarak sunuldu.

Misafirlerimize Kiraz Festivali anısına iğne oyalı fular, kiraz sabunu, yerli taze fasülye tohumu ve kiraz reçeli armağan edildi.

Festivalde çocuklar unutulmadı.

Çocuklarımız, sabah saat 11:00’de Mustafa Kemal Atatürk Rekreasyon Alanı’nda kurulan çocuk parklarında akşama kadar eğlendiler. Başkan Saliha Şengül çocuklarımıza oyuncak armağan ederek onların mutluluklarına mutluluk kattı.

Kiraz Belediyesi Kiraz Festivali en lezzetli kiraz yarışmasına 82 kiraz üreticisi katıldı. İlginin büyük olduğu yarışmada bir birinden lezzetli kirazlar kıyasıya yarıştı. Birincilik ödülü çapa motorunu Olgunlar Köyü’nden Mehmet Uzun, ikincilik ödülü ilaçlama motorunu Ömer Kavruk ve Üçüncülük ödülü budama setini Gökhan İşlek almaya hak kazandı.

Ödül töreninin ardından kutlamalar Türkücü Hüseyin Turan Konseri ile doruğa çıktı. Ünlü türkücü sevilen Ege Türküleri ile sevenlerini coşturdu.

Başarılı geçen Kiraz Festivali sonrasında açıklamada bulunan Şengül; “ Desteklerinden dolayı Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, bizleri yalnız bırakmayan Milletvekilleri Hülya Güven, Ahmet Kenan Tanrıkulu ve Oktay Vural’a çok teşekkür ediyorum. Diğer ilçe belediye başkanlarını, ilçemizde değerli büyüklerimi misafir etmek benim için onurdur. Davetimize zaman ayıran itibarlı işletme sahiplerine, bürokratlara, farklı ilçelerden gelen misafirlerimize de buradan teşekkür etmek istiyorum. Misafirlerimizin ve firma sahiplerinin varlığı ile festivalimiz anlam kazandı. Üretici ile alıcıyı buluşturduk. Farklı sektörlerden yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardık. Yatırım başlıkları netleştikçe müjdeli haberleri hemşerilerime vereceğim. Ne büyük mutluluktur ki Kiraz Festivali’nde Kiraz kazandı. Kiraz Halkı’nın yegane umudu ve geçim kaynağı yine tarım ve hayvancılık sektörü olacağından, Kiraz Belediyesi olarak bu sektörün yıldızı olmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Toprağın bereketini alın terimiz ile birleştirerek mucizeler yaratacağız. Buna yürekten inanıyorum çünkü elimden gelenin çok fazlasını yapmaya hazırım” dedi.