İzmir'de Festival Havasında "Süt ve Çocuk Şenliği"

İzmir'de Festival Havasında "Süt ve Çocuk Şenliği"

Çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmak amacı ile yapılan Her gün Süt İçiyorum Sağlıkla Büyüyorum Projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kampüsünde Süt ve Çocuk Şenliği gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini İzmir DSYB’nin gerçekleştirdiği etkinliğe, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak’ın yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak, Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Bayraklı Kaymakamı Adem Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı,  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ve İzmir DSYB Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Şenlikte proje kapsamında yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödüller verildi.

Proje ile 250 bin çocuğa süt ile ilgili bilinçlendirme çalışması yapılırken, 2 bin çocuğa İl Müdürlüğü personelince okullarında eğitim verildi. Projenin 2016 yılı finalinde İzmir ilinde 30 ilçede gerçekleştirilen Süt ve Süt içme alışkanlığı temalı resim yarışması sonuçlarına göre ilçe birincisi olan resimlerin sergilendiği ve il derecelerinin açıklandığı şenliğe 200'den fazla öğrenci katıldı.

Şenlikte konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, "İlimize, ülkemize, milletimize, cumhuriyetimize katkı sağlayıp, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak o ideal hedefe sizler yürüyeceksiniz. O yüzden sizlere verilen değer, sizlerle yürütülen projeler, sizlerin sağlığı ve iyi şartlarda geleceğe hazırlanmanız çok önemli. Bu yüzden bu projeyi yürüten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne teşekkür ediyorum. Çünkü onlar sizleri sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek için çaba sarf ediyorlar" dedi. Sütün sağlıklı beslenmedeki önemini vurgulayan Toprak; "Yaptığınız resimlerle sizler bu önemi kendinizce anlattınız, çok güzel resimler çıkardınız. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum, dereceye girin ya da girmeyin hepinizi tebrik ediyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal; 'Bugün burada çok önem verdiğimiz ve devamını yapacağımız bir projenin finali için toplandık. Bu proje devam edecek. Bizler süt içme alışkanlığını gerekli olan seviyeye çıkartmak istiyoruz" dedi. "Dünya 100 litre süt ürünü tüketiyorsa biz 30 litre tüketiyoruz" diyen Güldal, aradaki farkın çok büyük olduğunu vurgulayarak, "bizim öncelikli hedefimiz bu farkı yok etmektir. Süt içme alışkanlığını büyüyünce kazandırmak çok zor, ancak çocuklara bu alışkanlığı edindirebiliriz. Bu amaçla İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile müşterek bir proje gerçekleştirdik" dedi. Bakanlık olarak hedefin; süt tüketimini arttırmak olduğunu sözlerine ekleyen Güldal; "Sağlıklı yarınlar için bunu başarmalıyız" diye konuştu.

2016 yılını bir başlangıç olduğunu vurgulayan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak ise, 'Çocuklarımıza süt içme alışkanlığı kazandırmak için bu projeyi ve yarışmayı düzenledik. Bugün burada dereceye giren çocuklarımız ödüllerini alacaklar. Kazanan, kazanamayan her çocuğumuzu tebrik ediyorum ve her yıl düzenleyeceğimiz yarışmamıza gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum' dedi.

Konuşmaların ardından resim yarışması sonuçları açıklandı ve dereceye giren öğrenciler ödüllerini İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın elinden aldı.

Resim yarışması sonuçlarına göre;

4. Sınıf İl Birincisi Kemalpaşa Atatürk İlkokulu' ndan Ceren Deniz DÜLGER dizüstü bilgisayar.

3. Sınıf İl Birincisi Güzelbahçe Mev Koleji'nden Ece Altıntaş dizüstü bilgisayar.

4. Sınıf İl İkincisi İzmir Özel Tevfik Fikret İlkokulu'ndan Dilara Öznur KASKAN bisiklet ve tablet.

3. Sınıf İl İkincisi Nuriye Abdülkerim Toraman İlkokulu'ndan Yağmur Elif ÇOKSEVER bisiklet ve tablet

4. Sınıf İl Üçüncüsü Karabağlar İlk Kurşun İlkokulu'ndan Aysel Gül DİNÇER bisiklet.

3. Sınıf İl Üçüncüsü Menemen Kubilay İlkokulu'ndan Naz ŞENEL bisiklet.

4. Sınıf İl Mansiyon Urla İYTEV Yücel Tonguç Kolejin' den Aymeriç TÜRKYENER bisiklet.

3. Sınıf İl Mansiyon Beydağ Yeşiltepe İlkokulu'ndan İbrahim BAKIRLI bisiklet.

İl Birincisi olan 60 öğrenciye ödül olarak birer tablet hediye edildi.

Ödüllerini alan çocuklar daha sonra İl Müdürlüğü bahçesinde kurulan şenlik alanında keyifli vakit geçirdiler. Özel olarak hazırlanmış olan şişme oyuncak parkında eğlenen çocuklar, midilli atlarla bahçe turu yapıp, inekten süt sağımını canlı canlı izleme fırsatı buldular.

Uzun bir eğitim döneminin ardından düzenlenen ve adeta festival havasında geçen şenlikte çocukların hafızalarında SÜT ile iz bırakıldı.