BİRLİĞİMİZDEN 113 DÜVE SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

 İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (İDSYB) Ödemiş'teki çiftliğinde yetiştirdiği düveleri gerçekleştirdiği etkinlikle üyelerine kura usulü sattı. İDSYB'li üreticilerin katıldığı satış etkinliğinde kura sonucu 37 üretici düve satın almaya hak kazanırken, 113 düve satıldı.

 

Müracaat eden birlik üyesi üreticilerin kura çekme sistemi ile satın aldıkları düveler 3 aylık ile 8 aylık arası gebe düvelerden oluşuyor. Gerek aşılanmaları, gerekse bakım ve beslenmelerinden dolayı birliğe ait düvelerin kaliteli olduğunu ve bu yüzden üreticiler tarafından tercih edildiklerini kaydeden İDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak, düve satışlarının pazarı canlandırdığını ve satışa önümüzdeki aylarda da ara vermeden devam edeceklerini söyledi. Başkan Gülkaynak, “Amacımız üreticilerimize sağlıklı ve verim elde edebilecekleri düveler sunmak. Birlik olarak elde ettiğimiz bu önemli geliri yine üreticilerimiz için kullanacağız. Yeni düveler yetiştirecek, düve çiftliğimizi geliştireceğiz” diye konuştu.

 

İhracatta da Başarılı

 

Birlik olarak Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek 2013 yılında Türkmenistan'a düve ihracatına başlayan İDSYB,  canlı süt sığırı ihraç eden ülke konumuna gelme hayaliyle çıktığı yolda, bugüne kadar bin 300 adet düve sattı; Türkiye'den ilk defa Türkmenistan'a düve ihraç etti.