DÜNYA SÜT GÜNÜ ÖZDEMİR ATASOYDA KUTLANDI

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak destek verdiğimiz, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla gerçekleştirilen Ödemiş Özdemir Atasoy İlkokulu’nda bir etkinlik düzenlendi. Çocuklara ve katılımcılara günün önemini anlatmak ve farkındalık yaratmak fikrinden hareketle gerçekleştirilen etkinliğe Çiftliklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet CANBAZOĞLU’nun yanı sıra Bayındır Kaymakamı Barbaros Baran, Ödemiş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Belediye Başkan Vekili Halil Deveci, Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Ziya Yurdakonar, beslenme ve diyet uzmanı Sevinç Baygın, gazeteci İsmail Uğural, kamu kuruluşları müdürleri, muhtarlar, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler onuruna saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Altıntaş konuşmasında süt gününün dünyada Birleşmiş Milletler kararıyla 1956 yılından beri, Türkiye’de ise 1991 yılından beri çeşitli aktivitelerle kutlanmaya başladığını ve bu çalışmaların devam edeceğini söyledi.

 

“SÜTÜN BAŞKENTİ İZMİR İSE KALBİ ÖDEMİŞ’TİR”

Altıntaş şöyle devam etti: “Ülkemizde İzmir sütün başkenti ise Küçük Menderes Havzası Ödemiş de kalbidir. Günlük bin tonun üzerinde süt üreten Ödemiş’te 30’a yakın mandıra aktif olarak çalışıyor. Ülkemizdeki tulum peynirinin %90’ını Ödemiş ve Kiraz üretiyor. Böyle bir etkinlik çalışması için İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne, İzmir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne, İzmir Koyun Keçi Üreticileri Birliği’ne, İzmir Mandıracılar Birliği’ne, Özdemir Atasoy Okulu Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederim”.

Törende konuşan Belediye Başkan Vekili Halis Deveci de sütün önemini anlatırken insanın doğduğu andan itibaren tek besin kaynağı olduğunu, büyüme denilen oluşumun sütle birlikte var olduğunu belirtti. Çocukları gazlı içeceklerden uzak tutmak için sütün çok önemli bir içecek ve besin kaynağı olduğuna dikkat çekti.

 

“KALSİYUM, PROTEİN, A VİTAMİNİ, MAGNEZYUM, FOSFOR”

Etkinlikte sütün önemiyle ilgili en aydınlatıcı bilgileri sunan beslenme ve diyet uzmanı Sevinç Baygın sağlıklı yaşamın anahtarının yeterli ve dengeli beslenmeden geçtiğini belirterek sağlıklı besinlerin önemine değindi.

Sevinç Baygın “Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum kaynağı, protein kaynağı, A vitamini kaynağı, sıvı tüketimi açısından su kaynağı,  fosfor ve magnezyum kaynağıdır. Süt içersek kemiklerimiz ve dişlerimiz sağlam olur, daha iyi büyür, daha güçlü kaslarımız olur, bağışıklık sistemimiz güçlü olur, yüksek tansiyon ve kanserden koruyucu özelliği vardır, zihinsel gelişimde etkilidir” dedi.

Ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkisini birkaç kez vurgulayan Sevinç Baygın, yetişkinlerin günde ortalama 2 su bardağı süt tüketmesini, çocukların, ergenlerin, hamile ve emziklilerin ise 3-4 su bardağı süt tüketimine gereksinimi olduğunu söyledi.

 

“ORTALAMANIN ALTIDA BİR GERİSİNDEYİZ”

Türkiye’deki süt ve süt ürünleri tüketimine ilişkin bazı rakamları da paylaşan Baygın, ülkemizde yıllık kişi başına tüketilen miktarın 25 litre olduğunu, olması gereken ortalama miktarın ise 146 litreyi bulması gerektiğini kaydetti. Gerçek rakamın hedeflenenin altıda biri olduğunu dile getirerek sağlıklı beslenme alışkanlığında süt ve süt ürünlerinin önemini vurguladı.

Gazeteci İsmail Uğural da süt tüketimi üzerine kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Özdemir Atasoy Halkoyunları ekibi konuklara zeybek ve Silifke gösterisini sundu. Dünya Süt Günü kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Çeşitli şiir, şarkı dinletilerinin ve yarışmaların ardından etkinlik eğlenceli bir şekilde sona erdi. Etkinliğin ardından çocuklara günün anlam ve önemine uygun olarak süt dağıtıldı.