2.Anadolu Expo Hayvancılık Fuarı Gerçekleşti

Efes Kongre Merkezi’nde Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen Anadolu Expo 2. Canlı Hayvan Fuarı tamamlandı. 4 günde 12 ülkeden 2 bin 500 ziyaretçi sayısına ulaşan fuar, aynı zamanda üretici ile alıcıları da bir araya getirerek sektöre canlılık getirdi.

Fuarda geniş bir stant kuran İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği hem kendi üyeleri ile hem de Egeli üreticilerle bir araya geldi. Standında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlarının yanı sıra Keçi Koyun Birlik Başkanları ve Süt Birliği Başkanlarını da ağırladı.

Birlik standında Başkanımız Ali Gülkaynak, 2.Başkanımız Ahmet Kocaağa, Muhasip üyemiz Alaettin Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu üyelerimiz Emre Vural, Nail Erkan ve İbrahim Şentürk gelen başkanları ağırladılar. Fuarın en çok ilgi çeken standı olan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği standı 4 güzel güne sahne oldu.
Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen Anadolu EXPO Canlı Hayvan Fuarı’nın geleneksel hale geldiğini ve bu yıl önemli bir katılım sağladıklarını söyledi. Fuar boyunca gerçekleşen sektör toplantılarının da yeni yol haritaları ortaya koyduğunu söyleyen Ceylan, “Fuar kapsamında düzenlenen 3. Ulusal Süt Zirvesi’nde hayati kararlar alındı. Bu açıdan da Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı, sektöre yön veren bir fuar olma özelliğini kazandı. Amacımız da zaten burada sadece ticaret yapmak değil. Üreticilerimiz zaten kendi aralarında ticaret yapıyor. Ancak bu fuar sektörün ciddi sıkıntılarının çözümü için de adım atılmasına fırsat yarattı. Örneğin birlik başkanları sütün anayasasının oluşturulması için karar mekanizmalarını harekete geçirdi" diye konuştu.
Efes Kongre Merkezi’nin de Ege Bölgesi için hazine değerinde olduğunu söyleyen Ceylan, "Mekân son derece uygun. Alanımız 45 bin metrekarelik olduğu için ziyaretçilerimiz son derece rahat etti. Katılımcılar için de rahat ve konforlu bir ortam sağlandı. Hayvanlarımızı sergilediğimiz padoklar da çok konforluydu. Hiçbir şekilde bir koku ve kirlilik oluşmadı. Fuar boyunca 12 veteriner hekim onların bakım ve kontrollerini gerçekleştirdi" dedi.
- Satış rekoru
Sponsorların ve katılan firmaların da çok başarılı bir fuar geçirdiklerini ve satışlardan çok memnun kaldıklarını belirten Ceylan, “Hayvancılık teknolojileriyle ilgili birçok firmamızın sergilediği ürünlerin çoğunluğu satıldı. Örneğin bir firmamız 2 bin tane süt soğutma tankı sattı. Önümüzdeki yıl daha fazla hazırlık yaparak Kuşadası’nın hayvancılık sektöründe sadece Aydın ve Ege Bölgesi değil tüm Türkiye’nin buluşma noktası olacağını düşünüyorum" diye konuştu.