SON HABERLER

Tüm Haberler»

BİRLİĞİMİZDEN AÇIK ARTTIRMAYLA DÜVE SATIŞI GERÇEKLEŞTİ 27/07/2017

 BİRLİĞİMİZDEN AÇIK ARTTIRMAYLA DÜVE SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

 İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (İDSYB) Ödemiş'teki çiftliğinde yetiştirdiği düveleri gerçekleştirdiği etkinlikle üyelerine açık arttırma usulü satmaya devam ediyor. İDSYB'li üreticilerin katıldığı satış etkinliklerinde açık arttırma sonucu birinci satışta 40 düve ve 11 inek, ikinci satışta 70 düve satıldı. 13bin TL’ye kadar yükselen açık arttırma fiyatları sayesinde hem birliğimiz kazanç elde etti hem de üreticilerimiz sağlıklı düve ve inekler satın aldı.

 Müracaat eden birlik üyesi üreticilerin açık arttırma sistemi ile satın aldıkları düveler 5 aylık ile 8 aylık arası gebe düvelerden oluşuyor. Gerek aşılanmaları, gerekse bakım ve beslenmelerinden dolayı birliğe ait düvelerin kaliteli olduğunu ve bu yüzden üreticiler tarafından tercih edildiklerini kaydeden İDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KOCAAĞA, düve satışlarının pazarı canlandırdığını ve satışa önümüzdeki aylarda da ara vermeden devam edeceklerini söyledi. Başkan KOCAAĞA, “Amacımız üreticilerimize sağlıklı ve verim elde edebilecekleri düveler sunmak. Birlik olarak elde ettiğimiz bu önemli geliri yine üreticilerimiz için kullanacağız. Yeni düveler yetiştirecek, düve çiftliğimizi geliştireceğiz” diye konuştu.

 İhracatta da Başarılı

 Birlik olarak Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek 2013 yılında Türkmenistan'a düve ihracatına başlayan İDSYB,  canlı süt sığırı ihraç eden ülke konumuna gelme hayaliyle çıktığı yolda, bugüne kadar bin 300 adet düve sattı; Türkiye'den ilk defa Türkmenistan'a düve ihraç etti.