SON HABERLER

Tüm Haberler»

SİMENTAL DÜVE İTHALATIMIZ BAŞLADI 12/Aralık/2016

                İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak süt kalitesini arttırmak ve doğan erkek buzağılarının et yönünden verimli olmasını sağlamak  amacıyla Almanya ve Avusturya’dan Simental düve ithalatı yapmaya başladı.

                Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, Sorumlu Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin seçtiği birbirinden kaliteli, anne verimleri üst düzey 600 hayvan İzmir’e 120’şer adet partiler halinde gelmeye başladı. İlk partinin gelmesi ve Ödemiş Karantina Çiftliğimize yerleşmesinin ardından ikinci parti Cuma günü İzmir’e varacak.

                6-8 aylık düvelerin tohumlanacak çağa geldiklerinde yine kaliteleri tartışmasız Simental sperma ile döllenip, gebelikler belli bir aya geldiğinde öncelik üyelerimize verilerek satışı yapılacaktır. Hastalıktan ari düvelerimiz, süt kalitesinin verimden daha önemli olduğu şu günlerde üreticilerimizin çiftliklerine değer katacaktır.

                Birliğimiz 2010 yılından beri üyelerinden topladığı kaliteli Holstein ırkı buzağıları, Ari İşletmelerinde büyütüp, dölleyip, gebe olarak üyelerine satmaktır. Hayvanlarımızın kalitesi ve hastalıktan ari olması sebebiyle tüm Türkiye’den gebe düve talebi gelmekle birlikte birlik üyelerinin taleplerinin karşılanması Yönetim Kurulumuzun ilk hedefidir.

                Holstein ırkı hayvanların günlük süt verimi 50lt’yi(İzmir iklim şartlarında) bulabilmekteyken Simental ırkı 20-25lt süt vermektedir. Ancak sütün içindeki kuru madde oranı sütün kalitesini ve son mamul olarak işlenmesinde kullanılmasını belirlemektedir. Yağlı ve protein açısından zengin Simental ırkı sütü peynir, yoğurt ve süt tozu yapımında daha çok tercih edilmektedir. Simental ırkının kombine ırk olması yani et veriminin de yüksek olması, erkek buzağının da çiftçinin yüzünü güldürmesini sağlayacaktır. Bu sebeple Simental ırkını üyelerine tanıtmak birliğimizin vazifesidir.