Her Gün Süt İçip Sağlıkla Büyüyecekler

Her Gün Süt İçip Sağlıkla Büyüyecekler

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan ve paydaşlarında İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yer aldığı "Süt İçme Alışkanlığı Edindirme Projesi" Bornova Malazgirt İlköğretim Okulu'nda verilen eğitimle başladı. Seminerler ve yarışmalardan oluşan proje ile okul çağındaki çocukların süt tüketimi konusunda bilinçlenmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamındaki ilk seminer Bornova İlçesi Malazgirt İlköğretim Okulu'nda başladı.  Seminer programının ilk gününe İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak ve yönetim kurulunun yanı sıra Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ertan Sözer, GTHB Bornova İlçe Müdürü Ruhşan Çifçi,  Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu katıldı.

Açılışta konuşan Ali Gülkaynak , Türkiye'de  süt tüketim ortalamasının Avrupa'nın çok daha altında olduğunu ifade ederek  "ülkemizde kişi başı yıllık süt tüketimi 18-20 litre iken Avrupa'da bu rakam 80-100 litre civarındadır. Çocuklarımıza her gün bir bardak süt içirerek yıllık tüketimlerini 60-70 litrelere çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Açılışta konuşan Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, "Bu gün çok güzel bir projenin başlangıcı için bir araya geldik.  3 kurumumuz bir araya gelerek çocuklarımıza süt alışkanlığı kazandırmak için bu projeyi ortaya koydular.  Şu anda sütü üretenler de tüketenler aramızda. Bu zinciri sağlam kurarsak sağlıklı nesiller yetiştireceğimize inanıyorum. "dedi.

Çocukların her gün süt içtiklerini söylemesi üzerine Gündoğan "Bizim hedefimiz de sizi örnek kılıp bütün okullarımızda sizin gibi örnek çocuklar yetiştirmek. " diye konuştu.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, çocuklara seslenerek "15 okulda sizin gibi öğrencilere süt ile ilgili eğitim verilecek. Bu eğitimleri canı gönülden dinleyin ve annenize babanıza da muhakkak anlatın. Bu projede bir de Resim Yarışması yapılacak. O yarışmada dereceye girenlere ödüller verilecek. Ödül töreni İl Müdürlüğümüzün bahçesinde yapılacak. Törende sizin için özel sürprizlerimiz var" diye konuştu.

Güldal, Projenin kaynağını oluşturan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ve tüm katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Ocak ayında kurumların ortak protokol imzalamasıyla temelleri atılan projede süt içme alışkanlığı konusunda bir farkındalık yaratmak için 250 bin öğrenciye ulaşmak hedefleniyor. İki aşamada gerçekleşecek olan projenin ilk adımında seminer programı ve süt dağıtımı yapılacak. Seminerler, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanlarından Hatice Ulu tarafından verilecek.

Projenin ikinci adımında ise İlkokul 3üncü ve 4üncü sınıflara yönelik süt ve süt içme alışkanlığı temalı Resim Yarışması düzenlenecek. Resim Yarışmasında dereceye giren öğrencilerden;

Birincilere Dizüstü Bilgisayar

İkincilere Bisiklet ve Tablet

Üçüncülere Bisiklet

Mansiyon Alanlara Bisiklet ödülleri verilecek. Ayrıca tüm İlçe birincileri,  birer fotoğraf makinesi kazanacak.