SON HABERLER

Tüm Haberler»

Gönül Köprüsü ile Kadınlarımız Bir Araya Geldi 07.05.2015

  İlk İş Eski Valilerini Ziyaret Etmek Oldu

İzmir'den Diyarbakır'a 'Gönül Köprüsü' kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ikinci kez İzmir'in üreten kadınlarını Diyarbakırlı kadınlarla buluşturdu. Diyarbakır'dan yolan çıkan 20 çiftçi kadın 13 Mayıs’ta İzmir'e geldi. İzmir'in üreten kadınlarının eşlik ettiği Diyarbakırlı kadınlar ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Vali Mustafa Toprak'la Diyarbakır'da görev yaptığı sırada tanışan kadınlar, Vali ile bol bol fotoğraf çektirip hasret giderdi. Vali Toprak'a Diyarbakır'a olan katkılardan dolayı teşekkürlerini sunan kadınlar, Toprak'a "Sizi yeniden Diyarbakır'da görmek istiyoruz' dediler. 3 yıl görev yaptığı Diyarbakır'ı oldukça özlediğini ifade eden Toprak, Diyarbakır'ın güzelliklerini görme imkanı bulduğu için şanslı olduğunu söyleyerek, şehirden güzel anılarla ayrıldığını belirtti.

  Ağırlama sırası bizde
 
 Proje hakkında bilgi veren İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, "İzmir'den 20, Diyarbakır'dan 20 olmak üzere 40 üretici kadınımızı bir araya getirdik. Farklı kültür ve üretim tekniklerini tanıtmanın yanında birlik ve beraberlik duygularını da geliştirecek bu proje kapsamında ilk olarak İzmir'den Diyarbakır'a 20 kadınımız gitti. Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde İzmirli kadınlar yörenin kültürünü tanıma imkanı buldu. Bölgedeki üretim koşulları hakkında bilgi aldı 3 gün boyunca. Şimdi onları ağırlama sırası bizde" dedi.

 

 

Birlik ve beraberlik duyguları güçlenecek

İl Müdürlüğü olarak böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını söyleyen Güldal, projeyi hazırlarken üreten kadınların tarıma yönelik deneyimlerini paylaşmalarını amaçladıklarını anlattı.

Projeye katılan kadınların kalıcı gönül bağları kurduğunu dile getiren Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hem İzmir'i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek istiyoruz. Bu sayede kendi yetiştirdiklerinden farklı tarımsal ürünlerin üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca, Diyarbakırlı misafirlerimize üretim tesislerinin ve tarımsal işletmelerin yanında düzenleyeceğimiz gezilerle İzmir'in kültürel ve doğal güzelliklerini göstereceğiz. Bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz gündelik işlerinden kısa süre içinde olsa sıyrılıp, nefes alma imkanı bulacak. Belki de hayat boyu hiç yaşamadıkları kültürel bir deneyimi yaşama şansı sunacağız"

'İzmir'den Diyarbakır'a Gönül Köprüsü' projesi kapsamında, İzmir'e gelen Diyarbakırlı kadınlar gezi programının 2'nci gününde üretim ve paketleme tesisleri ile küçükbaş hayvan işletmesine gitti. İzmirli üretici kadınların ev sahipliğinde gezen Diyarbakırlı kadınlar, ilk olarak Menemen'de domates kurutma ve kuru üzüm  paketleme tesislerini gezdi. Tesislerde bol bol fotoğraf çeken kadınlar, daha sonra Seferihisar'a geçti.
Seferihisar'da yurtdışına mandalina ihracatı yapan bir tesise giden kadınlar, paketlenen mandalinaların saklandığı soğuk hava depolarını inceledi.
Türkiye'nin ilk hastalıktan ari küçükbaş hayvan çiftliğine giden kadınlar, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer'den bilgi aldı. Kadınların,  ari çiftlik olma şartları hakkında sorularını yanıtlayan Türer, ayrıca hayvanların bakımı, beslenmesi ve barınmaları konusunda da bilgi verdi. Çeşme'ye özgü yerli ırklardan olan Sakız koyununun koruma altına alındığının ve yaygınlaştırılması çalışmalarının sürdüğünü anlatan Türer, bol süt veren saanen cinsi keçi yetiştiriciliğinin İzmir'de yaygın olarak yapıldığını söyledi.

Ardından İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin ev sahipliğinde Çeşme Alaçatı’da yemek yiyen üretici kadınlar, kısa bir Alaçatı turundan sonra Süt Bayramı için otellerine döndü.

Cuma günü ise Ödemiş’i ve meşhur Birgi evlerini gezen kadınlar Süt Bayramına katıldı.