SON HABERLER

Tüm Haberler»

Afganistan’dan Misafirlerimiz Vardı 27/07/2017

 Afganistan’dan Misafirlerimiz Vardı

Afganistan Ulusal Fidan Yetiştiricileri Birliği İzmir ziyaretlerinde bizleri de ziyaret etti. Bademli Kooperatifi’nin davetlisi olarak AB Proje kapsamında fidan yetiştiriciliği ve kooperatifçiliği hakkında bilgi almak ve savaş sonrası ülkelerindeki fidancılığı kalkındırmak amacıyla İzmir’e geldi. Bu ziyaret kapsamında Balabanlı yolu üzerindeki Düve Çiftliğimizi de gezen Afgan misafirlerimizi İzmir DSYB Başkanımız Ahmet KOCAAĞA ağırladı. Ziyaretlerine Ödemiş Ziraat Odası’nı da ekleyen misafirlerimiz ev sahipliğimizden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ödemiş’in kooperatifçilikteki markası haline gelen Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin çalışmaları Afganistan’dan gelen üretici kooperatifleri ve birliklerinin başkanları tarafından mercek altına alındı. Afgan başkanlar Ödemiş’teki üretici örgütlerini de ziyaret ediyor. AB destekli bir proje için 10 günlüğüne Ödemiş’teki Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne gelen Afganistan Ulusal Fidan Yetiştiricileri Organizasyonu (ANNGO) üyesi birlik ve kooperatif başkanları Bademli’de kooperatife ait fidanlığı ve doku kültürü laboratuarını dolaştı. ANNGO Başkanı Abdul Satar Mubariz ve üyeler daha sonra kooperatif üyesi üreticilerin arazilerinde anaç yetiştirme, aşılama ve tür oluşturma çalışmalarını izledi. Heyet, tarımsal sulama amacıyla inşa edilen Beydağ Barajı’nda da incelemelerde bulundu.

DAMIZLIK BİRLİĞİ VE ZİRAAT ODASI’NI DA ZİYARET ETTİLER

 Bademli’de üç gün devam eden incelemelerin ardından Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi’nin tavsiyesi üzerine Afgan Heyeti, Ödemiş’teki İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ait düve çiftliğine ve Ödemiş Ziraat Odası’na konuk oldu. Ödemiş Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı ziyarette konuk heyete öğle yemeği verildi. İki üretici örgütünün de başkanı olan Ahmet Kocaağa’dan bilgi alan Afgan konuklar, tarımsal araştırma ve eğitim çalışmasının son derece verimli geçtiğini kaydetti. ANNGO üyeleri de en çok fidancılıkla ilgilendiklerini, ülkelerinde üretici örgütlerini 40 yıl önce kurmalarına karşın savaşın bütün kazanımlarını yok ettiğini anlatarak, Afganistan’da hükümet kararıyla desteklenen fidancılığın yeniden canlandırılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

FİDANCILIK MERCEK ALTINDA

 ANNGO Başkanı Abdul Satar Mubariz Afganistan’ın farklı eyaletlerinden 10 kişilik ekiple Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin misafiri olarak tarımsal üretim ve bilhassa fidancılıkta ön planda olan Ödemiş’te araştırma yaptıklarını aktardı. İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa da tarım ve hayvancılık üssü Ödemiş’teki başarılı projelerin yurtdışında ses getirmesinin kendileri açısından sevinç kaynağı olduğunu belirterek, Afgan konuklara yakın ilgilerinden dolayı teşekkür etti. ANNGO heyeti Ödemiş’teki tarım ve hayvancılığın yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri görmek üzere turlarını Birgi ve Gölcük ile sürdürdü.

Detaylı bilgi için Cephe Gazetesi’ne teşekkür ederiz.